Bayang Karerista Race Program – June 24, 2021
|MANILA JOCKEY CLUB, INC. (MJCI) Line-up of Races for June 24, 2021
MANILA JOCKEY CLUB, INC.
2021 “ARAW NG MAYNILA” RACING FESTIVAL (June 24, 2021- Thursday).
RACE 1 – (5:00PM) – 1400M
“MAYOR ARSENIO LACsON SR.” TROPHY RACE
PHILRACOM RBHS CLASS 5 (5)
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / WTA
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | SHINING STAR | RD RAQUEL | |
2 | GALING SA MABAIT | JPA GUCE | |
3 | CAMBARI ISLAND | CV GARGANTA | |
4 | SYDNEY BOY | JD FLORES | |
5 | EXCEPTIONAL | JB GUCE | |
6 | RAFA | CS PARE | |
7 | SILKEN FLARE | LF DE JESUS | |
8 | DIRECTORSHUNTERKEE | AM BUFETE | |
9 | ARCHER QUEEN | MP LA LOMA | |
10 | TUMALOG FALLS | GV MORA | |
11 | TOP GUN | JG SERRANO | |
12 | ZIQQY | PO REFE |
RACE 2 – (5:30PM) – 1400M
“MAYOR ANTONIO VILLEGAS” TROPHY RACE
PHILRACOM RBHS CLASS 4 (22 – 27) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / P5 / DD / DD+1 / XD
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | BIG BOSS JAMES | KE MALAPIRA | |
2 | EMPRESS HOLLY | RM UBALDO | |
3 | LADY ORPHAN | JL PAANO | |
4 | AMELIA | CS PARE | |
5 | GREATEST LOVE | FS PARLOCHA -3 | |
6 | MY WAY | MA ALVAREZ | |
7 | SACRED SYNDICATE | KB ABOBO | |
8 | GREAT CONNECTION | IPA GUCE | |
9 | DON ALBERTINI | OP CORTEZ | |
10 | SEXY RIDE | CP HENSON | |
11 | MAKI BOI | RG FERNANDEZ | |
RACE 3 – (6:00PM) – 1400M
“MAYOR RAMON BAGATSING” TROPHY RACE
PHILRACOM RBHS CLASS 4 (28 – 33) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / WTA
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | FORREST GUMP | DAN L CAMANERO | |
2 | INNOCARE | OP CORTEZ | |
3 | LAGUARDIA | JB GUCE | |
4 | NICE TIE JUAN | JG SERRANO | |
5 | METEORA | IL AGUILA | |
6 | MONEY FOR SHELLTEX | JPA GUCE | |
7 | BOURNE WARDEN’ | JL PAANO | |
8 | DOUBLE STRIKE | PM CABALEJO | |
9 | PULANG LUPA | AR VILLEGAS | |
10 | HEART OF GOLD | PO REFE | |
11 | MR. BOURBON | JA GUCE | |
12 | RHAEGAL | CS PARE |
RACE 4 – (6:30PM) – 1400M
“MAYOR MEL LOPEZ” TROPHY RACE
2021 PHILRACOM RBHS CLASS 4 (22 – 27) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / P6 / DD / DD+1 / XD
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | SHINING SHELLTEX | PJA GUCE | |
2 | ALWAYS READY | JPA GUCE | |
3 | CHEF KAT | KB ABOBO | |
4 | CHESAPEAKE BAY | IL AGUILA | |
5 | TRUST WORTHY | OP CORTEZ | |
6 | SAGRADA | MM GONZALES | |
7 | DIWALWAL | AR VILLEGAS | |
8 | AVALONE BANDIT | JA PASTORAL | |
9 | MORE OR LESS | PM CABALEJO | |
10 | TUBBATAHA REEFS | JD FLORES | |
11 | MANILA BOY | DH BORBE | |
RACE 5 – (7:00PM) – 1400M
“MAYOR ALFREDO LIME” TROPHY RACE
2021 PHILRACOM RBHS CLASS 4 (22 – 27) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / P5 / DD / DD+1 / XD
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | PHARAOH’S QUEEN | DAN L CAMANERO | |
2 | NEVADA SCOUT | PO REFE | |
3 | COUP D’ ETAT | LF DE JESUS | |
4 | GUEST OF HONOR | JB GUCE | |
5 | KATUPARAN | CP HENSON | |
6 | PRINCESS ISABELLE | FS PARLOCHA -3 | |
7 | MAJOR RIDGE | RG FERNANDEZ | |
8 | LUCKY SAVER | AR VILLEGAS | |
9 | HIGH HONOURS | EP NAHILAT | |
10 | YOU NEVER KNOW | CS PARE | |
11 | MEDAGLIA D’ AMOR | JA GUCE | |
RACE 6 – (7:30PM) – 1400M
“MAYOR LITO ATIENZA” TROPHY RACE
PHILRACOM RBHS CLASS 4 (22 – 27)
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | SHE’S MY PRINCESS | OP CORTEZ | |
2 | MAAASAHAN | KB ABOBO | |
3 | BARAYONG | JT ZARATE | |
4 | CAN YOU GIUB | ED CAMANERO | |
5 | SULTANOV | JB GUCE | |
6 | TOMORROW LAND | PJA GUCE | |
7 | CARAGA WONDER | RG FERNANDEZ | |
8 | CHRISTIANO | BZ LLARENAS | |
9 | BIG SECRET | RM UBALDO | |
10 | PRINCESS VIA | FS PARLOCHA -3 | |
11 | UNEPOLITA | AR VILLEGAS | |
RACE 7 – (8:00PM) – 1400M
“MAYOR JOSEPH ESTRADA” TROPHY RACE
2021 PHILRACOM RBHS CLASS 4 (28 – 33) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | MISS AMERICAN PIE | KE MALAPIRA | |
2 | LUCKY JULLIANE | KB ABOBO | |
3 | CELEBRITY | GV MORA | |
4 | FILIPINO EMPEROR | IPA GUCE | |
5 | DEN DEREN DENDEN | CP HENSON | |
6 | HARING ARAW | EP NAHILAT | |
7 | YES KITTY | ED CAMANERO | |
8 | BITCOIN | JB HERNANDEZ | |
9 | RADIAN TALISMAN | RM ADONA | |
10 | PLAY IT SAFE | ED LUMAGUI | |
11 | DIGAME | LF DE JESUS | |
12 | KRUGERRAND | JA PASTORAL |
RACE 8 – (8:30PM) – 1400M
“MAYOR FRANCISCO DOMAGOSO” TROPHY RACE
2021 PHILRACOM RBHS CLASS 4 (34 – 39)
TRI / QRT / PENTA / S6
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | SWEET FELICIA | JD FLORES | |
2 | BONI AVENUE | CV GARGANTA | |
3 | SIMLONG ROCK | PM CABALEJO | |
4 | KALAMBOGIS | RD RAQUEL | |
5 | ENZO | JA GUCE | |
6 | EARLY BIRD | JB HERNANDEZ | |
7 | NOUNPAREIL | OP CORTEZ | |
8 | CARMELA’S FURY | LF DE JESUS | |
9 | AMARETTO SOUR | IL AGUILA | |
10 | PARABELLUM | JB GUCE | |
11 | ROYAL SIGNAL | CP HENSON | |
12 | RELIABLE DEN | JPA GUCE |
RACE 9 – (9:00PM) – 1400M
“CONG. MANNY LOPEZ” TROPHY RACE
2021 PHILRACOM RBHS CLASS 4 (34 – 39)
TRI / QRT / PENTA / S6
# | HORSE NAME | JOCKEY | WT |
---|---|---|---|
1 | TONI’S WET LIPS | RD RAQUEL | |
2 | MAKAAREM | JPA GUCE | |
3 | DEALMAKER | PM CABALEJO | |
4 | STAR IS BORN | JG SERRANO | |
5 | OKTUBRE KATORSE | EP NAHILAT | |
6 | ROGELIO | JA GUCE | |
7 | STREET SMART | CP PUPIL | |
8 | BELI BELL | JB HERNANDEZ | |
9 | ICON | OP CORTEZ | |
10 | TOP GROSSER | JL PAANO | |
11 | A.P. FACTOR | MA ALVAREZ | |
12 | NO REGRET | KB ABOBO |