Bayang Karerista Race Program – June 20, 2021

Metro Manila Turf Club (MMTCI) Line-up of Races for June 20, 2021

2021 PHILRACOM “CHAIRMAN’S CUP”

2021 PHILRACOM “3YO MAIDEN STAKER RACE”

RACE 1 – (2:00PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 4 (22-27) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / DD / XD / P6

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 PRINCESS VIA FS PARLOCHA-3 53
2 THIS TIME BZ LLARENAS 56
3 LUCKY NOH NOH JB HERNANDEZ 55.5
4 LA REPUBLIKA AE ABREA 55.5
5 MAKARIT JA PASTORAL 56
6 MOUNT KABUNIAN JQ CABARRIOS 55
7 TOP ATTRACTION CP HENSON 56
8 SANTIAGO’S PRIDE LF DE JESUS 55.5
9 DON’T SAY BAD WORDS JA GUCE 55.5
10 RED WHITE AND BLUE EG GUERRA 55.5
11 AMELIA CS PARE 56
12 JACQUELINE MD DE JESUS 55.5

RACE 2 – (2:30PM) – 1400M

2021 PHILRACOM “3YO MAIDEN STAKES RACE”
TRI / QRT / PENTA / DD / DD+1 / XD / S6 / P5

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 SUMAGING CAVE JQ CABARRIOS 54
2 SOUND BARRIER OP CORTEZ 54
3 GUSTO MUCHO PR DILEMA 54
4 FIESTA CUBANO KB ABOBO 54
5 RANCHEROS JPA GUCE 54
6 SHANGHAI SILK JB GUCE 54
7 DOLLARAMA RG FERNANDEZ 52
8 DAMBANA MA ALVAREZ 52
9 TUGATOG JA GUCE 54

RACE 3 – (3:00PM) – 1400M

2021 PHILRACOM “3YO MAIDEN STAKES RACE”
PHILRACOM RBHS CLASS 4 (16-21) SPLIT

TRI / QRT / PENTA / DD / DD+1 / XD / S6 / WTA

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 BEYOND D’ SEA RM GARCIA 53.5
2 SMILING LADY JG SERRANO 54
3 SWING SWING BABY MB PILAPIL 56
4 SMART JULLIANE KB ABOBO 54
5 ASHEA’S WILL CP HENSON 54.5
6 MUNICH JB HERNANDEZ 54.5
7 NICOLILI JD JUCO 54
8 BATAS KAMAO OP CORTEZ 54
9 BABY RILEY MA LANOT 54.5
10 MY DEAR MAGNOLIA JA GUCE 54.5
11 MAGAT SALAMAT EG GUERRA 54.5
12 PENDANT AR VILLEGAS 54.5

RACE 4 – (3:30PM) – 1800M

PHILRACOM “CHIRMAN’S CUP”
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XDA

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 BIG LAGOON DAN L CAMANERO 54
1A SHANGHAI GREY KB ABOBO 53
2 BOSS EMONG FM RAQUEL 55
2A PRINCESS EOWYN PR DILEMA 54
3 SKY SHOT RD RAQUEL 52
3A SON ALSO RISES DH BORBE 56
4 GREATWALL JB HERNANDEZ 56
5 HENERAL KALENTONG AR VILLEGAS 54
6 SUPER SWERTE JB GUCE 56
8 PANGALUSIAN ISLAND MA ALVAREZ 56
10 EUGENE ONEGIN JG SERRANO 56
12 SPANDAU BALLET JPA GUCE 54
13 BLACKBURN RG FERNANDEZ 54
14 TOY FOR THE BIGBOY OP CORTEZ 55

RACE 5 – (4:00PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 5 (28-33) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / P4

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 ROCKAWAY RD RAQUEL 54.5
2 ELECTRIFY PM CABALLEJO 56
3 NAMAYAN JB GUCE 55
4 CALOOCAN ZAP JG SERRANO 55.5
5 MAGNOLIA YANA JA GUCE 54.5
6 MISSION ORDER JL PAANO 55
7 YANI’S PICK MA ALVAREZ 54
8 GENIUS COLE CS PARE 55
9 CALOOCAN GIRL RM GARCIA 54.5
10 PRIDEOFCANUMAYWEST MB PILAPIL 54.5
11 MISS AMERICAN PIE KE MALAPIRA 55
12 JANNANIGANS CP HENSON 54.5

RACE 6 – (4:30PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 3 (47 – 53)
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / WTA

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 MARK OF EXCELLENCE JPA GUCE 53
2 KINGSHIP MD DE JESUS 55.5
3 STALAG SEVENTEEN JG SERRANO 54
4 CANDID MOMENT CP HENSON 55.5
5 RUNAWAYFROMROSENO PR DILEMA 54.5
6 JOYOUS SOLUTION MA ALVAREZ 53
7 UNIVERSE JB GUCE 53
8 AFTER PARTY JB HERNANDEZ 53
9 HAPPY MAGGIE RM GARCIA 55.5
10 ASIONG AM TANCIOCO 54.5
11 GENTLEMAN JIM EG GUERRA 53.5
12 MOUNT PULAG MB PILAPIL 54

RACE 7 – (5:00PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 4 (34 – 39)
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / P6

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 SPUNKY ROGUE CM PILAPIL MA ALVAREZ 54
2 TALICUD ISLAND MA ALVAREZ 54
3 SUMMER CRUISE MD DE JESUS 55
4 GOOD REASON KE MAPALAPIRA 54
5 ADOBO COUNTRY RM GARCIA 55
6 BOR IN APRIL PM CABALLEJO 53.5
7 BISHOP BLUE JT ZARATE 56
8 SILVER CROWN JB HERNANDEZ 56
9 JULIANNA’S PRIDE JB GUCE 53
10 SKYMARSHALL MA LANOT 56
11 SUDDEN IMPACT RD RAQUEL 56
12 TAKDANG PANAHON PR DILEMA 55.5

RACE 8 – (5:30PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 4 (22 – 27) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / WTA

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 GETSEMANESMIRACLE PM CABALLEJO 55.3
2 CLASSIC STAR JD JUCO 54
2A WINNING MOVE MD DE JESUS 54
3 HAYAKU JABEZ JL PAANO 53.5
4 LUCKY SAVER AR VILLEGAS 54
5 MAGNUM OPUS JB GUCE 55
6 HOUSE OF GOLD RM GARCIA 54
8 ALEZZANDRO EG GUERRA 54.5
9 JEAN GENIE PJA GUCE 54.5
10 MASKETEER MA LANOT 54.3
11 PRINCESS ISABELLE FS PALOCHA-3 54.3
12 JANNI BANNI IL AGUILA 55

RACE 9 – (6:00PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 5 (6 -10)
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD / DD+1 / XD / P6

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 ONLY ONE JA GUCE 53
2 ULTMATE CAT MA ALVAREZ 54
3 LIGHT AND SHADE RG FERNANDEZ 55
4 STORM SHADOW MA LANOT 53.5
5 PRINCE JOLO MB PILAPIL 54.5
6 BREAK FREE RM GARCIA 54.5
7 HERMANAMAYORISLAND MD DE JESUS 54.5
8 ZENZATIONAL EG GUERRA 54
9 MASADA PR DILEMA 53.5
10 TARANASAKALYOS JT ZARATE 55
11 RAFA AS PARE 53.5
12 ONE OF A KIND JB GUCE 54.5

RACE 10 – (6:30PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 4 (16 – 21)
TRI / QRT / PENTA / S6 /DD / DD+1 / XD / P5

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 ACT OF KINDNESS EG GUERRA 55
2 GWAPODUCK CM PILAPIL 55.5
3 BELIEVE ME RM GARCIA 54.5
4 SKY PLUS PM CABALLEJO 55.5
5 CANDABA JD JUICO 56
6 HAPPY JULLIANE KB ABOBO 55
7 RESILIENT CREED JA GUCE 55.4
7A GREY AREA JB GUERRA 54.5
8 KINGWASH DIRTBGONE RD RAQUEL 55
9 IT’S A DEAL CA PARE 56
11 CHOCOLATE THUNDER KE  MALAPIRA 56
12 BUCASGRANDE ISLAND FS PALOCHA-3 53

RACE 11 – (7:00PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 5 (11 – 15)
TRI / QRT / PENTA / S6 /DD / DD+1 / XD / P4

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 REGINA’S CHOICE JL PAANO 54
2 ET TU BRUTE RM GARCIA 55
3 DREAM OF MINE CP HENSON 53.5
4 RANAGANT CM PILAPIL 53.5
5 GOLDEN HOOK RD RAQUEL 54.5
6 DAMONG LIGAW JG SERRANO 54.5
7 HERITAGE NJ ESTEBAN-3 52
8 HOT LEGS JA GUCE 53.5
9 GOLDBAR DH BORBE 54
10 JINXKY AS PARE 53.5
11 BIGMOUTHBERNIE RM UBALDO 55
12 CLASSIC GEE BZ LLARENAS 53,5

RACE 12 – (7:30PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 3 (40 – 46)
TRI / QRT / PENTA / DD / DD+1 / XD 

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 CINCO DEL RINCO MA ALVAREZ 56
2 EL MUNDO ED LUMAGUI 54
3 GINTONG TUBIG CP HENSON 55.5
4 COURAGEOUS CS PARE 54
5 FORT MCKINLEY JG SERRANO 55
6 AMBET KO TO JB HERNANDEZ 54
7 FABULOUS STAR JA GUCE 56
8 THE BARRISTER AM BUFETE 53

RACE 13 – (8:00PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS
TRI / QRT / PENTA / S6 / DD

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 HALO DIAMOND RM UBALDO 51.5
2 BEASTMODE LF DE JESUS 54
3 TUMALOG FALLS JQ CABARRIOS 56.5
4 GEE’S SONG BZ LLARENAS 51.5
5 MINIMITHI JL PAANO 53
6 MISS LEGACY MA ALVAREZ 51.5
7 IBANG INGAY MB PILAPIL 52
8 APOLLO OF AQUILA CP HENSON 54
9 KONZEELANZ OP CORTEZ 54

RACE 14 – (8:30PM) – 1400M

PHILRACOM RBHS CLASS 4 (28 – 33) SPLIT
TRI / QRT / PENTA / S6

# HORSE NAME JOCKEY WT
1 TOMORROW LAND PJA GUCE 53.5
2 WATH OUT AMCOMING PM CABALLEJO 54
3 MAHAL MO BA AKO PR DILEMA 53.5
4 BARAYONG RG FERNANDEZ 53.5
5 HUMIDOR JA GUCE 53.5
5A MAGNUM FORCE JA PASTORAL 53.5
6 HEROESDELNINETYSIX JB HERNANDEZ 54
7 MACARTHUR PARK MA ALVAREZ 54
8 CLAUSIA’S PRIDE JB GUCE 54
10 CENTAURUS RM GARCIA 53.5
11 MY ONLY TREASURE CP HENSON 53.5
12 HIGHLY HONORED JL SANTIAGO 53.5


Add a Comment

Your email address will not be published.